Chcemy żyć wygodnie, łatwo i przyjemnie. Nasze wymagania zmieniają się stopniowo , ale zdarza się, że zostajemy zaskoczeni pewnymi okolicznościami i potrzebujemy nowych rozwiązań, które zaspokoją nasze potrzeby tu i teraz. Postęp techniczny trwa. Całe szczęście! Wiedza, jaką dzięki technologiom zyskujemy, powoduje rozwój cywilizacji, przemysłu czy medycyny.
Stoimy u progu głębokiej przemiany społecznej. Tegoroczna rewolucja spowodowana przez pandemię, zmieniła sposób w jaki żyjemy, pracujemy i spędzamy wolny czas. W tej chwili najbardziej widoczne są zmiany dokonywane przez technologie informatyczne, a my uczymy się korzystać w pełni z ich możliwości.
Ale czy to naprawdę służy społeczeństwu? Może nowe technologie sprawiają, że coś tracimy? A może jednak zyskamy?
W nowych warunkach technologia informatyczna uznana została za główny czynnik postępu, a oświata w formule online przystosowywuje młode pokolenia do nowej epoki społeczeństwa informacyjnego. Minęła już era ręcznego składania produktów. Podwyższamy standardy jakości i różnorodności produktów. Technologia informatyczna umożliwia dostosowanie się w produkcji towarów i ich dostarczania do zmieniających się oczekiwań i warunków życia. Nowa gospodarka w pełni wykorzystująca możliwości technologii informatycznej, wykreowała model nowego pracownika, z nowoczesnym stylem kierowania procesami pracy. Nowe technologie dotyczą wszystkich sfer działalności człowieka i umożliwiają ustalenie niekończących się powiązań między różnymi dziedzinami wiedzy. Powstaje głęboko współzależna gospodarka- która jest cały czas online.
Chodzenie na zakupy zamieniło się w dostawy do domu. Załatwiamy coraz więcej spraw z poziomu laptopa. Żeby utrzymywać kontakt i relacje w czasie pandemii i niebezpiecznych okoliczności spotykamy się z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami przez kamerkę. Wiele firm przeniosło się w wirtualny świat, a internet stał się głównym źródłem pozyskiwania klienta. Bierzemy udział w wirtualnych wydarzeniach kulturalnych, a nawet organizujemy śluby jednym kliknięciem. Gdybyśmy wyłączyli internet na kilka dni na całym świecie, popadlibyśmy w głęboką depresję.
Istnieje wielka różnorodność opinii i poglądów na temat wpływu technologii informatycznej na społeczeństwo. Niemniej jednak w tym roku technologia wszystko wskazuje, że nowoczesne technologie, a zwłaszcza technologie informatyczne, okazały się konieczne do naszego przetrwania i stała się lekarstwem na społeczne bolączki i problemy w czasie kryzysu.
Przełamujemy bariery i granice, które jeszcze 10 lat temu wydawały się nieprzekraczalne. W tych nowych okolicznościach musimy odnaleźć możliwości dla siebie. Dzięki technologii rozwijamy biznesy w sieci, nawiązujemy współpracę, nie tylko lokalnie ale bez przeszkód globalnie. Możemy uczyć się za granicą, tak naprawdę nie ruszając się z domu. Mamy łatwiejszy dostęp do nowości i możemy być bliżej pomimo dzielących kilometrów. Zgadzamy się z tym, że ludzie nie posiadając telefonów, dostępu do internetu i komunikatorów, spotykaliby się częściej z bliskimi na żywo. Natomiast całe szczęście, że postęp technologiczny rozwijał się tak szybko od kilku lat. Dzięki temu z dnia na dzień, umożliwił nam funkcjonowanie, pracę i dał dostęp do normalności. I może faktycznie- z jednej strony smartfony i ekrany komputerów stanowią barierę w bezpośrednich relacjach międzyludzkich. Ale z drugiej strony, likwidują niezbędną ostatnio barierę fizycznego dystansu dzielącego bliskie osoby, a komunikowanie się na odległość jeszcze nigdy nie było tak proste. A kontakt i relacje są niezbędne nam do szczęśliwego życia.